BilimGenel

Pandalar Neden Tembeldir

pandalar hakkında bilgiler

Pandalar Neden Tembeldir

Yapılan yeni bir araştırmada ilk defa, pandaların gün içinde sarfettikleri enerji miktarı ölçüldü. 9 temmuz günü Science’da yayımlanan araştırmanın bulgularına göre, pandaların günlük harcadıkları enerji miktarı şaşırtıcı bir şekilde düşük- tahminler 13.8 megajoule harcadıkları yönündeydi fakat araştırma verilerine göre pandalar günlük yaklaşık 5.2 megajoule enerji harcıyorlar.

Pandalar Neden Tembeldir İlginç Bilgiler

Türü tehlikede olan Pandalardan vahşi doğada yaşayanların sayısı yaklaşık 2 bindir.
Pandalar günlük besin ihtiyaçlarının yüzde 99’ını bambudan karşılarlar.
Dünya’daki her panda Çin’e aittir. Çin pandaları diğer ülkelere kiralar.
Pandalar günde 40 defaya kadar dışkı çıkartabilirler.
Panda araştırmacıları araştırmalarını yaparken panda kostümü giyerler.
Vahşi doğada bir pandanın ömrü yaklaşık 20 yıldır, hayvanat bahçesinde ise 35 yaşına kadar yaşayabilirler.
Dişi pandalar yılda sadece 3 gün üreme için uygundurlar.
Bir panda gününün yaklaşık yüzde 55’ini bambu toplama ve yeme için harcar.
Pandalar, Dünya üzerinde 2-3 milyon yıldır yaşamaktadırlar.

Bu rakam neredeyse üç parmaklı tembel hayvanlarla aynı (üç parmaklı tembel hayvanlar günlük yaklaşık 5 megajoule enerji harcıyorlar.)
Araştırmada elde edilen verilere göre, 90 kg ağırlığında bir panda, kendiyle aynı ağırlıktaki insanın günlük harcadığı enerjinin yarısından daha azını harcıyor. Bir insan gün boyu hareketsiz kalsa bile, hala ‘’aktif’’ bir pandadan yüksek metabolizma hızına sahip.
Cevap çok karmaşık değil. Pandanın beslenmesi bunu gerektiriyor. Sindirim sistemi etobur beslenmeye uygun olmasına rağmen, pandalar genellikle bambu yiyerek beslenirler ve bu durum da pandaların verimsiz bir sindirim sürecine sahip olmalarına neden olur. Pandalar ihtiyaçları olan besinleri alabilmek için günlük 9 ila 18 kg bambu yemek zorundadırlar. Bu beslenme şekli az miktarda besin sağladığından, pandalar hareketlerini yavaşlatma ihtiyacı duyarlar. Bu durum çok fazla hareket etmemek anlamına gelmektedir: pandaların beyinleri, böbrekleri ve karaciğerleri az enerji sarfiyatı olması açısından küçüktür ve vücutları az miktarda tiroid hormonu salgılar, bu da metabolizmayı yavaşlatır.

Enver Çağlar

Wordpress Uzmanı - Bilim Tutkunu biriyim. Araştırma Yapar Sizlere Teknoloji ve Bilim Dünyasında neler olup bittiğini açıklamaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu