Bilim

Plastik Yiyen Çevreci Solucanlar

plastik yiyen çevreci solucanlar bulundu

Plastik Yiyen Çevreci Solucanlar

Dünyamız için büyük sorun haline gelen plastik atıklar, solucanlar tarafından yok edilebilir! Yapılan yeni bir araştırmada balmumu solucanlarının plastik yedikleri keşfedildi.

Araştırmacılar, balmumu solucanlarının polietilen plastik yediğini ve biyolojik olarak parçaladıklarını keşfettiler. Sürecin nasıl çalıştığını belirlenebilirse, plastik atık yönetimi için endüstriyel ölçekte bir çözüm tasarlanabilir.

Plastik yiyen balmumu solucanları

Bilim adamları, balmumu solucanlarının polietilen yediğini ve biyodegradasyon yaptığını keşfetti. Balmumu solucanlarının uzaklaştırmak için alışveriş çantasına konulmasıyla şans eseri keşfedilen bu süreç, daha sonra bir takım testlerle kanıtlandı. Araştırmacılar, bir süpermarketten yaklaşık 100 balmumu solucanına plastik bir alışveriş çantası hediye etti. 40 dakika sonra çantada delik görünmeye başladı ve 12 saat sonra plastik kütlesinin 92 mg azaldığı gözlemlendi.

Solucanlar Plastikleri yiyebiliyor
Solucanlar Plastikleri yiyebiliyor

İnsanoğlu, bir yılda yaklaşık 78 milyon ton plastik üretiyor ve yüzde 32’si gezegenin sularına bırakılıyor. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya okyanuslarında balıklardan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyor. Hatta bu tehlikeden dolayı bazı ülkelerde plastik bardak, çatal bıçak takımlarının kullanımı yasaklandı.
Araştırma ekibi, biyolojik parçalanma sürecinin moleküler ayrıntılarını çözdükçe, polietilen artıklarını yönetmek için endüstriyel ölçekte bir biyo Teknolojik çözüm tasarlamayı umuyorlar.

soluanlar plastik yemek gibi yiyorlar

Enver Çağlar

Wordpress Uzmanı - Bilim Tutkunu biriyim. Araştırma Yapar Sizlere Teknoloji ve Bilim Dünyasında neler olup bittiğini açıklamaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu